Focení v přírodě

V přírodě je jen málo omezení, proto se toto prostředí hodí téměř k libovolnému typu focení. A pokud plánujete
s modelkou či kamarádkou do přírody vyrazit, určitě se vám budou hodit tipy, kam zamířit. A možná z nich načerpáte
i další inspiraci.

Většinu informací v textu využijete i pro focení s mužem- modelem. Nebývá to ale tak častá situace, a proto se v článku zaměřuji modelky. V tomto duchu jsou i ukázkové záběry.

V přírodě je klid

Pokud vyrazíte fotit do ulic nebo zvolíte interiér hospůdky, musíte počítat s lidmi okolo. To v přírodě neplatí. Když zvolíte alespoň trochu odlehlé místo, můžete pracovat v relativním klidu a bez zbytečného studu nebo stresu, který působí buď na vás nebo na modelku. Mám sice zkušenost, že i na zapadlé lesní stezce stejně jednou za hodinu projde někdo okolo, ale stále na tom budete výrazně lépe než ve městě.

Díky absenci čumilů není problém s experimenty, u kterých nevíte, jak dopadnou. Můžete prostě zkoušet a neohlížet se na to, jestli si kolemjdoucí klepou na čelo nebo závidí vaše nápady. A také se nemusíte bát třeba umisťovat světla dál od sebe nebo nechat brašnu s technikou stranou – věci vám nemá kdo ukrást.

Při výběru místa je nejjednodušší využít okolí oblasti, ve které žijete. Ale to po čase začne být monotónní, takže není špatné čas od času vyrazit na průzkum nových lokalit. Někdy si takto vytipuji zajímavá místa a pak je sám jedu prozkoumat, ať vím, jestli je lze později využít. Ale stejně tak lze vyjet přímo

s modelkou na cestu do neznáma a improvizovat.

Lokality hledám obvykle v mapách, ať už v turistických
a satelitních na serveru Mapy.cz nebo přes Google Earth.

Vodní plochy

V prvé řadě se vyplatí soustředit zejména na vodu a vodní plochy. Velké nádrže bývají cílem turistů a zvlášť v létě kolem nich může být přecpáno. Ale pro focení stačí najít i menší rybník nebo jezírko. Tam sice často narazíte na rybáře, ale pokud trefíte správný čas nebo poodejdete do nějakého zákoutí, budete mít prostor jen pro sebe.

Důvod, proč zdůrazňuji právě vodní plochy je ten, že na jejich okraji typicky najdete spousty různých typů krajiny a vaše záběry budou velmi variabilní.

Minimálně je tu voda samotná, která poslouží jako pozadí. Případně se do ní může modelka i ponořit.

Rybníky také mívají hráz a stavidla, což někdy znamená tolik technických prvků, že vystačí na hodinu focení bez známek nudy.

Kolem rybníka bývá vychozená cestička mezi stromy, která vytváří fotogenické prostředí. To funguje samo o sobě a vodu na záběru ani nepotřebujete.

Některé stromy se sklánějí nad vodu a umožňují fotit dramatičtější záběry.

Za nejbližší hradbou stromů se pak typicky táhne buď les nebo pole. Obojí je opět využitelné pro další snímky.

Problémem posledních let je, že vodní plochy vysychají. Místo krásného jezírka vás tak při příjezdu na místo může čekat šedá rozpraskaná hlína. Je tedy lepší samostatně zkoumat krajinu a „syslit“ zajímavá místa do zásoby s tím, že příští rok se vrátíte s modelkou.

Tip: Průhledy skrz rostliny

Ať už jste kdekoliv a kdykoliv, doporučuji dávat pozor nejen na modelku a krajinu v pozadí, ale také na prostor před focenou osobou. S pomocí větví nebo květů před fotoaparátem dosáhnete efektních snímků. Modelka se jich může buď dotýkat nebo slouží čistě jako dekorace, která rámuje záběr.

Jiné lokality

Pokud nejste fandové vodních ploch, jsou pro fotografy vhodné i jiné přírodní cíle. Lesní cestynajdete prakticky kdekoliv a místy na nich narazíte i na můstky přes říčky
a potoky. Efektní je i samotný les, případně s doplňky, jako je vyšší tráva a podobně, ale tam je potřeba počítat s větším výskytem klíšťat a pořádně se po focení prohlédnout.

Možné destinace jsou i rozhledny, jen je těžší trefit čas, kdy ji nebudete sdílet s dalšími turisty.

Pokud máte po ruce i opuštěnou silnici se stromy okolo, je to další cíl hodný průzkumu.

Městské parky

Specifickým kouskem přírody jsou parky. Na jednu stranu sice musíte ladit záběry tak, aby v pozadí nebyly maminky
s kočárky nebo bezdomovci, ale výhodou je naopak dostupnost palouků s posečenou trávou a upravených cestiček, kterých lze kompozičně využít.

Také zde bývá více okrasných rostlin, které působí na fotkách příjemně.

Počasí a roční období

Při focení venku jste vystavení rozmarům počasí. Stává se poměrně běžně, že ještě den před focením není jisté, jestli nebude pršet. Proto je nutnost dát si vědět v den focení ráno, jestli má vůbec cenu vyrážet. Někdy je počasí tak nevyzpytatelné, že dojde k rozhodnutí třeba jen hodinu před focením.

Každý má své oblíbené počasí a určitě nejsou špatné západy a východy slunce. Ale osobně se přizpůsobím téměř všemu, jen déšť je nepraktický a většinou nechtěný. Samotná zatažená obloha není vždy překážka, ale záleží na vaší vizi výsledných fotografií.

SPECIÁLNÍ NABÍDKA

50% SLEVA

na digitální verze obou kalendářů pro rok 2024