Čas expozice
Začneme velmi jednoduchou částí expozice. Čas expozice je doba za kterou váš fotoaparát pořídí fotku. Když pořizujete snímek, tak se otevře ve vašem fotoaparátu závěrka, která pustí na snímač foťáku světlo. Obvykle se otevírá jen na velmi krátkou dobu – jen zlomek sekundy. Avšak můžou nastat i chvíle, kdy se otevírá na dlouhou dobu – tomu říkáme dlouhá expozice. Nejdelší čas, který můžete na vašem přístroji fotit, je pravděpodobně třicet sekund. Avšak pokud byste chtěli nastavit ještě delší čas – nabízí fotoaparáty většinou možnost „Bulb“. Bulb vám umožní otevřít závěrku na jak dlouho chcete. Očasu expozice více zde.
Příklady časů expozice
Seznam je seřazen od nejkratších časů po nejdelší.
1/2000 sekundy (krátký čas)
1/500 sekundy
1/250 sekundy
1/125 sekundy
1/60 sekundy
1/30 sekundy
1/15 sekundy
1/8 sekundy
1/4 sekundy
1/2 sekundy
1 sekunda
Digitální šum, analogové zrno
Se zvyšováním hodnot ISO se nese jeden problém, kterému říkáme šum. Šum je nežádoucí a znekvalitňuje fotku. Princip ISO funguje stejně na digitálním i analogových fotoaparátech. S tím rozdílem, že při focení na filmu nevzniká šum, ale zrno. Zrno je příjemnější pro oko než šum, a proto se většinou nepovažuje za chybu.
Typy expozic
Rozlišuje několik typů expozic – toto jsou hlavní čtyři
- Podexpozice – Podexponování nastává ve chvíli, kdy se na senzor nebo film nedostane dostatek světla. Stíny budou moc tmavé a přijdete o cenné informace v těchto částech snímku, proto je potřeba se podexponování vyvarovat. Pokud budete mít snímek podexponovaný, je potřeba prodloužit čas expozice, otevřít clonu nebo zvýšit číslo ISO.
- Přeexpozice – Přeexponování naopak znamená, že se na snímač dostalo světla moc. Snímek bude moc světlý. Tentokrát přijdete o informace ve světlých oblastech snímku. Což je stejně nežádoucí jako přijít o informace ve stínech (při podexpozici). Pokud je váš snímek přeexponovaný, zvažte snížit čas expozice, nastavit vyšší clonové číslo nebo menší hodnotu ISO.
- Dlouhá expozice – Dlouhá expozice znamená, že na snímač či film dopadá světlo po dlouhou dobu. Abyste si to mohli dovolit, musíte obvykle nastavit vysoké clonové číslo a nízké ISO, protože jinak dojde k přeexponování. Dlouhou expozici obvykle fotíme ve tmě, ale dá se jí docílit pomocí speciální techniky i ve dne.
- Dvojitá expozice – Dvojitá expozice je vyfocení dvou snímků na jedno filmové políčko. Dvojitou expozici jde vytvořit i digitálně pomocí editovacích programů.
Histogram
Histogram se může zdát složitý, ale není tomu úplně tak. Je to jeden z nejpřesnějších ukazatelů expozice.
Závěr
Ač se může expozice na první pohled zdát komplikovaná, je to jeden z nejdůležitějších principů, co je potřeba znát pokud chcete fotit kvalitní fotografie. To nejlepší, co můžete jít udělat, je jít fotit a zkoušet nastavovat různé expoziční nastavení. Hrát si s ISO, clonou a časem. Sledujte, jak změna nastavení ovlivňuje vaši výslednou fotografii. Foťte, foťte a foťte, to vám pomůže se zlepšit.
Clona
Clona dělá podobnou věc jako závěrka – reguluje množství světla, které dopadá na snímač. Nastavuje se pomocí clonových čísel, které vypadají například takto: f/8. Princip clony je takový, že ji můžete buď více otevřít – do fotoaparátu se dostane víc světla, nebo více zavřít – do fotoaparátu se dostane méně světla. S clonou se váže jeden oblíbený jev – Hloubka ostrosti. Pokud clonu více otevřete, bude hloubka ostrosti malá. Pokud naopak clonu otevřete málo, bude hloubka ostrosti velká. Co to znamená?
Hloubka ostrosti
Malá hloubka ostrosti znamená, že je na snímku je ostrá jen krátká vzdálenost. To vytvoří efekt rozmazaného pozadí (občas se mu říká bokeh). Nastavíme ji menšími clonovými čísly (více otevřená clona) – například f/2. Velkou hloubku ostrosti nastavíme vyššími clonovými čísly (méně otevřená clona) – například f/16. Velkou hloubku ostrosti využíváme například při focení krajiny, protože díky méně otevřené cloně je zaostřeno popředí i pozadí.
ISO
ISO ovlivňuje citlivost snímače nebo fotocitlivého materiálu na světlo. Také ISO má několik hodnot pohybují se od 100 po třeba 6400. ISO udává jak bude výsledný snímek světlý/tmavý. Funguje takto: Když je šero, potřebujeme aby byl snímač více citlivý na světlo – nastavíme vyšší hodnotu ISO – například 1600. Pak můžete nastavit kratší čas expozice, protože fotoaparátem nemusí procházet tolik světla. Když fotíte v dobrých světelných podmínkách, můžete si dovolit nastavit nižší ISO – například 100
Jak nastavit expozici
Expozici na digitálních přístrojích (a některých analogových) můžete mít pod kontrolou pomocí těchto třech režimů.
- Manuální režim (M) – V tomto režimu si nastavujete všechny tři faktory ovlivňující expozici sami. Tento režim je často vyzdvihován a podle (nejen) mého názoru je nadhodnocený. Začátečníkům s ním nedoporučuji fotit vůbec, protože je těžké nastavit správnou expozici úplně sám a trvá to dlouho. Právěproto s tímto režimem často propásnete správný okamžik.
- Priorita clony (A nebo Av) – Režim priority clony je poloautomatický – nastavujete tedy jen clonové číslo a ISO. O čas expozice se fotoaparátu pomocí expozimetru postará sám. Režim je ideální, pokud chcete například nastavit malou hloubku ostrosti a nechcete ztrácet čas nad nastavováním času.
- Priorita závěrky (S nebo Tv) – Režim priority závěrky je taky poloautomatický. Princip je stejný jako u priority clony. Nastavujete jen čas expozice a ISO, protože fotoaparát nastavuje odpovídající clonové číslo sám. Tento režim se dá například nastavit tehdy, když chcete fotit dlouhou expozici.
Kompenzace expozice
Pomocí kompenzace expozice se dá poupravit expozice fotky. Nejčastěji tuto funkci použijete v poloautomatických režimech priority závěrky nebo clony. Když se vám bude snímek po vyfocení zdát pod či přeexponovaný, tak využijte této funkce k doupravení hodnot. Pokud bude podexponovaný, nastavte kompenzaci expozice nad nulu. Pokud přeexponovaný, nastavte kompenzaci expozice do záporných hodnot.