Zakládáme ateliér: Jaká světla vybrat?

Sada fotografického osvětlení obsahující dva obdélníkové softboxy, stříbrný a černý deštník, tři studiová světla na nastavitelných stojanech, černou tašku na vybavení s červenými akcenty a černý dálkový ovladač s digitálním displejem, to vše na bílém pozadí.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Ateliér je možné pojmout všelijak. Někdo chce fotit celé rodiny, jinému stačí menší čistý prostor na focení produktů, další zase preferuje místnost vybavenou hezkým nábytkem a rekvizitami pro focení těhotenských domácky vypadajících fotek.

Roli hraje samozřejmě i rozpočet a další kritéria, která mohou výběr výrazně ovlivnit, například pokud hodláte natáčet také video.

V zásadě máte tyto základní možnosti:

  • studiové záblesky
  • přirozené světlo
  • trvalá fotografická světla
  • malé blesky

Každá má své silné a slabé stránky, které se vyplatí podrobně prozkoumat.

Studiové záblesky

Záblesky jsem vybral do první kapitoly, protože jsou to nejčastější typy světla, které najdete v běžných ateliérech k pronájmu. Popíšeme tím také standard, se kterým budeme poměřovat vše ostatní v dalších kapitolách.

Všechny přístroje, patřící do této části, mají společnou myšlenku: Jedná se o krabici s elektronikou, která akumuluje elektrický náboj a při zmáčknutí spouště vyšle intenzivní záblesk. Produkuje tím nejsilnější světlo ze všech dostupných možností.

Reálné efekty světla ale nejsou před vyfocením vidět, takže hlavní výbojka je téměř vždy doplněna druhým modelovacím světlem (LED nebo žárovka). To je výrazně slabší a slouží jen pro fotografovu představu.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Picture of Lukáš Stehlík
Lukáš Stehlík

Fotograf zaměřený na portréty, glamour a umělecký akt.
Tvořím citlivě, profesionálně a s důrazem na světlo i atmosféru.

Sdílet na

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Reklama